Ahmet Şenpolat

Paracezası ile adalet duygumuz ne kadar tatmin edilebilir ?

Paracezası ile adalet duygumuz ne kadar tatmin edilebilir ?

CANLARIMIZA YAPILAN İŞKENCE, TECAVÜZ, ZEHİRLEME PARA CEZASI İLE ADALET DUYGUMUZU NE KADAR TATMİN EDİLEBİLİR ?

Bilindiği üzere haziran 2004 yılında Türkiye canlarımız açısından yeni bir yasaya kavuştu. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası. Biraz Avrupa topluluğunun bastırması ve uyum yasaları endişesi biraz da oluşan kamuoyu nedeniyle tüm yasalarımızda olduğu gibi parlementomuzda eller kaldırıldı ve indirildi. Doğru düzgün tartışma ortamı kamuoyu bile yaratılmadı. Sonuçta ne oldu ? Lafları ve kelimeleri teorik olarak seçilmiş çok güzel bir yasa metni ortaya çıktı ancak iş uygulamaya gelince tüm yasalarımızda da olduğu bir boş balondan başka bir şey olmadığı görüldü.

Gerekli tüm prosedürlere uyup savcılığa suç duyurusu dilekçesi verdiğinizde her şey yolunda gitse bile köpek zaten sahipsiz bir “it oğlu it” ise alacağınız ceza ekonomik idari para cezası olmaktan öteye gitmeyeceğini biliyor muydunuz ? işin daha vahimi cezanın idari para cezası olmasının sabıkanıza işlenmeyeceğini söylesem adalet sağlama duygunuz bu durumda ne olur ? sahipli olduğunda ise 4 aycık hapis cezası (TCK md 151/2) onun da büyük olasılıkla para cezasına çevrileceğini tahmin edebiliyor musunuz ? ya da bu insanın Nasrettin Hoca misali pişmiş pişmiş.” parasını veren düdüğü çalar kardeşim” diye duruşma çıkışı bıyık altından gülümsemesini.

Peki devlet böyle bir adaleti sağlayamayınca vatandaş içinde kalan bu ihaneti, bu uğraşmasını, ve canlarımıza yapılmış bu alçaklığı nasıl adalet yolu ile sağlama yoluna gidecektir ? yani meclisimiz bu yasa çıktığında elleri kolları düşünmeden tartışmadan kaldırıp indirirken halkımızı suça teşvik etmiş olmamış mıdır ?

Bunu da varın siz düşünün !.

Av. Ahmet Kemal Şenpolat

Tüm Canların Avukatı
İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı

Ahmet Şenpolat

More in Ahmet Şenpolat