Gönüllü Köşesi

Köpek giren ev..

Köpek giren ev..

Sevgili Güzin Abla, gazetem Hürriyet’te evde köpek beslenmesi konulu yazıyı okuyunca, hemen size yazmak istedim.

Bir öğretim üyesi, ‘Köpek beslenen eve, Cebrail de dahil hiçbir melek giremez. Melek girmeyen eve şeytanlar dolar. Şeytanların bulunduğu yerde ise fesat ve huzursuzluk hakim olur… Peygamber efendimiz böyle buyuruyor’ demiş.

Allah allah! Yeri, göğü, okyanusları, balıkları, böcekleri, bitkileri, hayvanları, bütün kainatı, canlıları, yaratan Yüce Tanrı, köpekleri de yaratmadı mı?

Neden köpekleri eve almayın desin? Yüce Allahın en sevgili kulu, en güzel huylara sahip, en güzel ahlaklı Peygamberi, nasıl, köpek giren eve melek girmez, şeytan girer der?

Bu, ancak hurafeden öteye gidemez.

Dinlerin en güzeli, en bağışlayıcısı, en hoşgörülüsünde böyle buyruk olur mu? Bu hurafeye, bu devrin çocukları bile güler!

Aylar önce, televizyonda bir kadın programında, öğretim üyesi bir hocamız ‘Bir kimse, sokakta aç gezen bir köpeği doyursa, susuzluktan dili yapışmış bir köpeğe su verse, yarasını tedavi etse, bu Kabe’ye gitmekle eşdeğerdir. Bir kimse, hastanede yatan bir hastayı ziyaret edip, ağzına pamukla su damlatsa, bu da Kabe’ye gitmekle eşdeğerdir’ diye anlatmıştı. Demek ki, yüce Rabbimiz, düşkün, hasta bir insanla aynı durumdaki hayvanı bir tutup, onları ayırmıyor.

Bundan, 3,5 yıl kadar önce, dünyalar güzeli, Golden Retriever cinsi bir köpeciği evimize aldık. Geldiğinde, henüz 2 ay 10 günlüktü.

Bu beraberliğimiz başladıktan, bugüne kadar geçen zaman içinde ona kucaklar dolusu sevgi sunduk. Bu sevgi sonunda sanki evimize sihirli bir değnek dokundu.

O güne kadar, çok iyi eğitim almış, kariyerini yapmış kızım, bir türlü ideal eşine rastlayamamıştı. O hayallerindeki gibi bir evlilik yapıp, Lyon’a yerleşti. Oğlum, Turizm Otelcilik Okulu’nu bitirdi. Ama, ablası gibi bir üniversite bitirmediği için içimiz buruktu, o da, yüksek eğitim gördü, ABD’den diploma aldı.

Eşim, 25 yıldan beri hayal ettiği kendi mühendislik bürosunu kurdu. Ben de, 50 yaşımda, çok ünlü bir hocadan, yıllardır hep istediğim kanun derslerini aldım. 6 yıllık konservatuvar eğitimini ise sadece üç yılda bitirdim.

Hani, köpek giren evde, fesat ve huzursuzluk olurdu? Asıl, köpeğin bulunduğu eve mutluluk giriyor.

Köpekler insanlara insanca yaşamayı öğretiyor.

Onların dünyasında; fesatlık, riyakarlık, kalleşlik, yüze gülüp arkadan dedikodu yapmak, aldatmak, halkı dolandırmak, çocuklara-yaşlılara eziyet, işkence yoktur.

Onların dünyasında, sadece gerçek, samimi, ölünceye kadar süren o eşsiz sevgi vardır.

Evinde köpek besleyenler, onlardan öğrendikleri bu yüce sevgi yüzünden, değişirler, eğitilirler ve bambaşka insanlar olurlar.

Bütün insanlara, bu hurafelere asla inanmamalarını ve tam tersine, onun verdiği sevgi ve dostluğun doyulmaz tadını tadabilmek, karşılıksız ve samimi sevginin ne olduğunu öğrenebilmek için evlerine birer köpek almalarını öneriyorum.

Ve bizim yaşadığımız mucizeleri, yaşamalarını diliyorum

Şeyda Onat

Bu köşeye yazılarınızı göndermek için [email protected]

Gönüllü Köşesi

More in Gönüllü Köşesi

 • Yeni yüzyıl üniversitesi

  Yeni yüzyıl üniversitesi Eray öğretmen organizasyonu ile her çarşamba topluma hizmet dersi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gönüllü...

 • Gönüllüler

  Gönüllü olmak, işe yaradığını, faydalı olabildiğini hissetmek mükemmel bir duygu. Emekli iş arkadaşı Ayşil anne, TURi baba...

 • Zerdeçal Tozu

  Özlem annemiz bugun zerdeçal tozu aldı geldi. İnternetten de araştırmasını yapmış alternatif tıp tedavilerinde zerdeçal tozunu ile ilgili. Zerdeçal...

 • Minik gönüllü anne Ecem

  Kuzey oğlumuzun Minik annesi Ecem’den: Bizim serüvenimiz 14 şubat pazar günü Yedikule Hayvan Barınağında başladı. Arabanın kapısını...

 • Gönüllü Her işi yapar

  Gönüllü her işi yapar. Bugün ki gönüllülerimiz Üsküdar Üniversitesi Odiometri Bölümü öğrencileri , Aydın Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim...

 • Bebek kedi bakımı

  Bahar geldi. Çok yakında etraf bebek kedilerle dolacak. Gönül ister ki hepsi mutlu mesut annesi ile büyüsün...