Ali Battal

Dış Parazitler ve Uyuz

Dış Parazitler ve Uyuz

>>Köpeklerimizin sağlıklarını tehtid eden dış parazitler nelerdir ?

Köpeklerimizi tehdit eden dış parazitleri şöyle sıralayabiliriz:
Uyuz etkenleri, keneler, pireler, bitler ,sinekler ve sivri sinekleri en başta sıralayabiliriz.

Köpeğimizde PİRELERİ VE KENELERİ kendimizde görerek tespit edebiliriz.Ancak uyuz etkenlerini hasta sahipleri kendileri tespit edemezler.Fakat deri bütünlüğünün bozulmuş olması tüylerdeki dökülmeler ve kaşıntı hastalıktan şüphelendirir.tam teşhiş için mutlaka Veteriner Hekimlerine başvurmalılar ve bu konuda deri ve tüyden numune alınıp teşhiş kesinleştirilmelidir. Zira aynı semptomlarla seyreden diğer hastalıklardan ayrılmalıdır.

>>Uyuz nedir ?

UYUZ köpek ve kedilerimizde deri kaşıntı ve tüy dökülmeleri ile seyreden bulaşıcı bir deri hastalığıdır.

Kedi ve kopek uyuzunun etkenleri; Sarcoptes canis, Otodectes cynotis, Notoedres cati isimli etkenlerdir. S. canis vücutta,O. cynotis kulak yolunda,N. cati (kedi uyuzu) ise baş bölgelerinde hastalık yapar.

>> Uyuzun en yaygın bulaşma şekli nedir ?

Hastalığın çıkışı bakım ve beslenme koşullarına bağlıdır.Bulaşma şekli direk temasla olabileceği gibi hastalık taşıyan hayvanın malzemelerinin kullanılması ile de gerçekleşir.

>> Uyuzdan korunmanın en etkin yolu nedir ?

Düzenli olarak Veteriner Hekim kontrolünde olan bakım ve tedavileri zamanında yapılan dostlarımızın bu hastalıklara yakalanma riskleri çok az,ancak yine de var. En başta pireler,kenelere ve bir takım sineklere karşı etkili kovucu özelliğe sahip ticari tasmalar satılmaktadır. Ayrıca bu saydığımız dış parazitlere karşı yine ticari olarak hazırlanmış damlalar mevcuttur.

>> Ülkemizde kullanılan antiparaziterler ilaçlar hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yeterince etkililer mi ?

Ülkemizde kullanılan ilaçlar şimdilik yeterli.Yapılan tedavilere cevap alıyoruz.

>> Bu ilaçların kullanımındaki ilaçlama takvimi hakkında biraz bilgi verirmisiniz ?

Özellikle damla şeklinde kullanılan ilaçlar birer aylık aralarla uygulanmalı.

>> Uyuzun ülkemizde yaygın bulunan türleri hakkında bizi bilgilendirirmisiniz ?

Ülkemizde en çok görülen uyuz türleri Demodikozis,Otodectes cynotis,Sarkoptes uyuzunu sıralayabiliriz.
Demodikozis yavrularda görülür ve hayatlarının ilk döneminde anneden geçtiği yaygın bir kanıdır. Semptomlar yüz,baş ve ayaklardadır.

Otodectes cynotis adında anlaşılacağı üzere kulakta yaşar ve kulak uyuzu olarak bilinir.
Sarkopes uyuzu az kıllı deri bölgelerini tercih ederler.Bu nedenle kedilerde kulak uçlarından başlar ve sonar tüm yüze sonra boyuna yayılır.Köpeklerde genellikle kulaklarda dirseklerde,karın bölgesinde ve koltuk altlarında oluşur.

>> Uyuz sadece köpeklerde mi olur diğer evcil hayvanlarda da olur mu ? Mesela kedilerde ?

Daha önceki sorularda da belirttiğim gibi kedilerde dahil olamak üzere bütün hayvanlarda görülebilir.

>> Uyuz hastalığının semptomları nelerdir ?Evcilimizin uyuz olduğunu nasıl anlarız ?

Uyuz hastalığının semptomları aşırı kaşıntı ve tüy dökülmesi ile beraber deri bütünlüğünün bozulmasıdır.Hasta sahipleri buna benzer semptomları başka hastalıklarda da görebilirler.Burada yapılması gereken en doğru davranış en kısa sürede Veteriner Hekiminize başvurmaktır.Yapılacak tahlillerle diğer hastalıklardan ayırt edilmelidir.

>> Uyuzdan korunmanın en etkili yolları nelerdir ? ve Uyuz iyileşebilen bir hastalıkmıdır ?

Uyuzdan korunmanın en iyi yolu sürekli görüştüğünüz,evcilinizi düzenli olarak kontrol altında tutan Veteriner Hekiminizle iyi bir işbirliği yapmaktır.Hastalık iyileşebilen bir hastalık olup sabır gerektirir.Burada sabrı gösrecek olan hasta sahipleridir.

>> Uyuz nedeni ile ölümler gerçekleşebilir mi ?

Demodikozisin püstüllü formunda evcil eğer bakıma ve tedaviye alınmazsa hastalık şiddetlenir.Tüm deride irinli ve ülseratif dermatitis oluşur.Hastalar gittikçe zayıflamaya başlar,kaşeksi ve sepsis sonucu ölürler.

Yeşil Park Veteriner Kliniği
Veteriner Hekim Ali Battal

Barboros bulvarı ressam Hamdi bey sk. no 8/a beşiktaş
0212 327 88 03
http://www.yesilpark.net/
mailto:[email protected]
[email protected]

Ali Battal

More in Ali Battal

 • tarih hep ezenlerden yana!

    Zavallı günah keçileri… Ne kadar tuhaf değil mi, gün gelecek ‘’anlı şanlı’’ pitbullar da bu hale...

 • Köpeklerde Meme Neoplazmları

  Özellikle yaşlı köpeklerde görülen bir durumdur. Çok az olmakla birlikte erkek köpeklerde de görülmektedir. Kısırlaştırılmamış köpeklerde görülme oranı daha yüksektir. İlk kızgınlık döneminden önce yapılan kısırlaştırmalarda meme tümörü riski neredeyse % 0 dır. Patalojik muayene için laboratuara gönderilen örneklerin çoğunluğu kötü huylu çıkmaktadır.  Meme neoplazmaları basit sınırları belirli kitleler olduğu kadar sınırları...

 • Köpeklerde Romatoid Artrit

   Eklemlerde kronik olarak erozyona ve tahribata neden olan bir hastalıktır. Hastalığın tam nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak...

 • Yaz-kış hep aynı şeyler…

   Koca bir kış mevsimini iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık. Ormanlardaki dostlarımıza barınaklarda yaşayan dostlarından yemekler sağlık ihtiyaçları vb. yardım elleri uzandı… Sağlık her şeyin başı. Çok doğru söylenmiş. Dişimiz azıcık ağrısın yerimizde duramıyoruz. Biraz havalar soğudu mu üst üste kazaklar giyilip çıkılıyor sokaklara… Kış mevsiminden arta kalan hastalıkların hala tedavisi devam ediyor. Bunu...

 • Hayvan Deneyleri Ve Vardığı Sonuçlar Üzerine

  Ülkemizde hayvan deneyleri aslında üzerinde pek durulmayan bir konu. Ve hatta Türkiye’de de yapılıp yapılmadığı konusunda bile...

 • Kedi ve köpeklerde zehirlenmeler

  Kedi ve köpeklerde zehirlenme olayını tespit etmek oldukça güçtür. Hayvanın zehri aldığını görmüş olmak bir kanıttır. Ya da tahlil sonucu zehrin tespit edilmesi gerekir. Neyle zehirlendiğine dair klinik semptomlar birebir örtüşüyor ise ancak kesin tanıya gidilebilir. Bir de eğer hayvanın yediği yemek artıklarında bu zehir tespit edilebilirse zehirlenme teşhisi konulabilir. Kedi ve...