Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

HAYVAN ŞİDDETİNİN SUÇLU PROFİLİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ

HAYVAN ŞİDDETİNİN SUÇLU PROFİLİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ

3. BÖLÜM

1.JPGBu ayki yazımda,  geçtiğimiz 2 ay boyunca sizlere yazdığım hapishane mahkumları üzerinde yapılan araştırmalarla ispatlanan hayvana şiddet – insana şiddet bağının, nasıl değerlendirilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Bütün bu istatistiksel verilerden sonra, hala, hayvan taciz ve tecavüzüne sadece “itin-köpeğin davası” olarak bakmak, bu şiddet ve suç potansiyelinin sadece hayvanla sınır kalacağına inanmak, gerçek anlamda bir cehalet ve yanılgı içinde olmaktan başka bir şey değildir. Bir de bu yanılgı içinde bulunanlar yetkili kişiler ise bir adım daha ötesi savcılar ise, durumun vahametini anlatmak için kelimeler yetersiz kalacaktır.

Bugün Avrupa’da ya da Amerika’da, basından da takip ediyorsanız görmüşsünüzdür, hayvana karşı işlenen suçlar, ağır şekilde cezalandırılmakta, cezalandırılma gerekçesi olarak da, bu şiddet potansiyelinin er ya da geç insana yöneleceği gerçeği gösterilmektedir.  

Hayvana tecavüz, sapıklıktır, bugün bunun ülkemizde, en yetkili ağızların bile çekinmeden ağza aldığı şekliyle “cinsel ihtiyaç” olarak kabul görmesi, tamamen ilkellik ve cehalettir.  Cinsel ihtiyaç olarak algılanan bu fiilleri gerçekleştirenlerin, hemen hemen yarıya yakın kısmını evli erkeklerin oluşturduğunu söylesem, sanırım bu yazıyı okuyan herkes için ilgi çekici bir saptama olacaktır.

Bugün etrafımızda gördüğümüz sokak çocuklarının ellerinde gezdirdikleri pitbulları dövüştürmelerine, bu hayvanların önlerine sokak hayvanları atarak parçalatmalarına ve bu şekilde dövüşe hazırlamalarına, sokak hayvanlarına bu problemli çocukların ya da hasta büyük yetişkinlerin tecavüz etmelerine göz yummak, asla kabul edilemez.  Bu çocukların büyük bir kısmı, büyüdüğünde, şiddete meyilli birer azılı suçluya dönüşecektir.  Bugün, bu çocukları ıslah edebilme şansımız varken, göz yumup, üzerinden yıllar geçtikten sonra dönüşecekleri katile vereceğimiz 3-5 yıllık hapis cezası ile cezalandırarak ıslah olmalarını beklemek oldukça anlamsızdır. Toplum içinde bu zararlı kişilerin yetişmesine göz yumanlar, bunun hesabını mağdur yakınlarına hiçbir zaman veremeyeceklerdir.         

2.JPGHayvana karşı işlenen zulmü, hayvana yapılan tecavüzü LÜTFEN görmezlikten gelmeyin.

Bunu sadece hayvana dair bir suç ve davranış biçimi olarak görme yanılgısına düşmeyin.

Ruhsal rahatsızlık olarak addedilecek bu tür eylemlerin, canlının diğer zayıf halkalarını oluşturan çocuğa, yaşlıya, özürlüye, travestiye veya bir kadına uzanmasının an meselesi olduğunu bilin, fark edin.

Ve lütfen bu sorumlulukla hareket edin. Belki de hayvan tecavüzlerini bu kadar kanıksayıp görmezlikten geldiğimiz için çocuk pornosunda Dünya sıralamasında önde gelen ülke olduğumuzu unutmayın. 

İşte, bu insanlarla aynı toplumda yaşıyor ve aynı havayı soluyoruz.

Bu insanlar, hayvanlara zulüm ederek, aslında bize kim olduklarını anlatıyorlar ama biz görmüyoruz.

Yapılan araştırmada, bu insanların;

 • 3.JPG1- Kontrol düşkünü oldukları,
 • 2- Toplumdaki eksiklikleri için hayata karşı intikam alma duygusu taşıdıkları,
 • 3- Gelişmemiş yargılarını tatmin etme arzusu ile davrandıkları,
 • 4- Saldırganlık eğilimi taşıdıkları,
 • 5- Güç gösterme arzusu ve belirli olmayan sadizm gibi tehlikeli dürtülerle hareket ettikleri saptanmıştır.

2 aydır sizlere aktardığım bütün bu bilimsel verilerin sonunda emin olabilirsiniz ki, hayvana fiziksel ya da cinsel şiddet uygulayan bu insanlar, aslında toplum için kesinlikle birer tehdit oluşturmaktadır. 

Bu nedenle, bizim ülkemizde de, Hayvanları Koruma Kanununun bir an önce kabahatler kanunu kapsamından çıkarılarak ceza kanunu kapsamına alınması gerekmektedir. Bu hususun öneminin, yetkililer tarafından da kavranabilmesi için toplumsal bilincin yükselmesi gerekmektedir. 

Hayvanları Koruma Kanununun Ceza kanunu kapsamına alınması gerekliliği, toplumun kendi güvenliği açısında da şart olmuştur.

Lütfen, kendi güvenliğiniz için, çocuklarınızın güvenliği için ve toplumun güvenliği için hayvana karşı uygulanan bir fiziksel ya da cinsel şiddet gördüğünüzde, yetkililere haber verin, şikayette bulunun. Dosyalarınız hakkında, takipsizlik kararı bile verilse, Savcılıklara suç duyurusunda bulunun. Sizlerin farkındalığı, yetkililerin de farkındalığını, zorunlu olarak arttıracaktır.  

41.JPG Bu farkındalık ve harekete geçme neticesinde, emin olun!! hayvanlarımızı koruyabildiğimiz, hayvanlarımızı koruyarak esasında insanlarımızı da koruyabildiğimiz hem daha medeni hem de daha güvenli bir toplumda yaşıyor olacağız.

                                                                       Av. DENİZ TAVŞANCIL KALAFATOĞLU

                                                                                       İSTANBUL BAROSU

                                                                              HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU

                                                                                                 Bşk. Yrd.    

adsiz1.JPG

Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

More in Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

 • Anne ve babalara, özel ve önemli bir rica

  Sizlerden, hem bir hukukçu hem bir anne olarak, özel ve önemli bir ricada bulunmak istiyorum. Bugün, çocuklarımızın...

 • Hayvan Tecavüzleri Karşısında Ne Yapılmalı ?

  Ülkemizde hep var olan ve artarak süre gelen hayvan tecavüzleri, son günlerde, medyaya ve facebook/ instagram sayfalarına...

 • Dünya Hayvanları Koruma Günü

  Bu ay, Ekim ayındayız. Gerek 4 Ekim, gerek 15 Ekim, bizler için, hayvanlarımız için önemli ve özel...

 • şikayet mercileri hakkında yeni bilgiler

  YENİ BİR DEĞİŞİKLİĞE KADAR ŞİKAYET MERCİİLERİ         Bilindiği üzere, bazı bakanlıklar yapısal olarak değiştirildi. Bakanlıkların yapıları değiştirilince, sorumlu oldukları alanlarda da değişiklikler yapıldı. Bunun akabinde de şikayet/talep başvuru merciileri değişti.               Bu nedenle özellikle bizi ilgilendiren 5199 sayılı Kanunla ilgili aykırılıkların şikayeti ve takibi için eski ve yeni (değişen) bakanlıkların hangileri olduğunu ve yapılacak başvuru mercilerini...

 • yeni borçlar kanunu hayvan bulunduranın sorumluluğu

  YENİ BORÇLAR KANUNUNDA HAYVAN BULUNDURANIN SORUMLULUĞU Son zamanlarda medyada ciddi anlamda bilgi kirliliği yaşanmakta; Hayvan severler ve hayvan sahipleri yine korkutulmaya çalışılmaktadır. Medyada bu konuyla ilgili yer alan haberler; “…Hayvanınız yan bahçeye girerse, komşunuz öldürebilecek…” “…Nasıl teröristler etkisiz hale getirildi deniyorsa, yasa da hayvanınız yan bahçeye girerse etkisiz hale getirilir diyor…” şeklinde...

 • panter emelle söyleşinin ardından

  İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, 11 Şubat 2012 tarihinde Sayın Emel Yıldız, namı diğer Panter Emel ile...