Köşe Yazarları

Hayvan Hakları ihlalleri

Hayvan Hakları ihlalleri

41-950x614Sevgili Dostlar;

Son zamanlarda sayısı hızla artan hayvan hakları ihlalleri haberleri alıyoruz içimiz kan ağlıyor. 10 sene önce yazmış olduğum yazım tam da bu konu ile ilgili , okumanızı tavsiye ederim.

“ZAMAN HIZLA GEÇİYOR ,
KAVRAMLAR DEĞİŞMİYOR!
Yaşlanmaktan korkan takvime bakmazmış.
Sunay Akın ın İstanbul’da bir zürafa kitabını okumuştum (Tüm canlıları Evren’i kucaklayan koca bir yürek 🙏) O günden beri ne zaman hayvan dostlarımıza bir zulüm yapılsa aynı hikaye aklıma geliyor.
Bildiğim tek şey tarih kendini durmadan tekrarlar.
12 haziran 1910 günü Fransız karikatürist George Goursat, hayırsız ada’ya yaklaşırken, tekneye doğru çaresizlik içinde yüzen köpekleri çizmektedir.
İstanbul sokaklarından toplanan köpeklerin ölü arkadaşlarını yemek için birbirleriyle dalaştığına tanık olan goursat, vicdansızca ölüme terk edilen zavallı hayvanların ağlamalarını bebek ağlayışına, uzaktan görünüşlerini ise bir lokma için sağa sola koşuşan aç karıncalara benzetiyordu. Geminin güvertesindeki tahta kafesleri tıka basa dolduran sokak köpekleri ile göz göze gelmemek için insanlığından utanarak başını öne eğiyormuş.
ii.meşrutiyet döneminde ii. wilhelm’in ziyareti esnasında şehri daha medeni göstermek için yapılmış bu zalimlik. 1910 yılında başlayan bu zalimliğe halkın köpeklerin birbirini yemesi ve ağlama seslerine dayanamaması nedeni ile ara verilmiş.
Yıl 2007 neredeyse 100 koca yıl geçmiş. benzer hikayeler hala şehirlerimizde yaşanıyor. Bu insan dışında ki canlıları yok sayma ve yok etme bilinci sona ermeden ne biz hayvan korumacılara ,ne de hayvan dostlarımıza rahat yok!
Bu sene 4 ekim hayvan hakları gününde bir şeylerin değişeceğini ummaktan başka bir çarem yok. Yürüdüğümüz yolda patili dostlarımıza bir kap su veren kollayan gözeten doyuran sahip çıkan herkese gönülden sevgiler.


Gönüllü Barınak Yöneticisi
Mimar Meral Olcay
01 ekim 2007

Köşe Yazarları

More in Köşe Yazarları

 • Önyargılı olmayın

  Sahiplenmelerde tercih genelde yavru olsun benimle büyüsün oluyor bence ÖNYARGI bu. İşte ispatı, sevginiz ve ilginizle yetişkin...

 • 5 veriyoruz 15 geliyor

  2017 ye veda ederken sahiplenen her patili dostumuza seviniyoruz. Fakat 5 veriyoruz 15 geliyor. Ne olacak bunun...

 • Yunus

  Dün sahil yolunda orta refüj de yaralı halde iken kurtardığımız Yunus kız ı bugün kliniğe gönderdik röntgenleri...

 • Coco

  Sahiplenmek için gelen ailelerin çoğunluğu ön yargılı. Nasıl mı? Kriterler belirlenmiş. Yavru olsun, ben büyüteyim eğiteyim, kg...

 • Örnek anne

  Patili dostlarımız ve çocuklar. Her iki grup da masum. Bu yaşadığımız evren , tüm canlılarla (İNSAN, HAYVAN, BİTKİ) birlikte...

 • Ormanda yaşam savaşı veren canlar

  Yedikule barınağın annesi olarak, sadece Yedikule nin patili çocuklarını değil, orman çocuklarını da düşünüyorum. İhtiyacımız fazlası bir...