Meral Olcay

Çocuklar- Avrupa Kolleji ziyareti

Çocuklar- Avrupa Kolleji ziyareti

Hava sartlarından dolayı 3 kez ertelenen Avrupa koleji ziyareti, nihayet hava düzelince 29 mart perşembe günü gerçekleşti. 1.sınıf öğrencileri yaklaşık 65 kişi öğretmenleri nezaretinde, 3 parti şeklinde barınağımıza geldiler.

Servis minubüsü barınak kapısından içeri girince içerisi rengarenk meraklı meraklı bakınan küçük çocuklarla doldu. Sevinçten çıglık atıyorlar, sesleri barınak ahalisinin seslerine karışıyordu. Ortalık şenlik havasındaydı.

Öğretmenleri nezaretinde çift sıra oldular. Tabii elleri kolları doluydu cocuklarin kimi mama kimi makarna, eski gazete, evden kalmış yemek artığı getirmişti.

Önce “Burası neresi biliyor musunuz ?” diye sordum.
Hep bir ağızdan “Köpek barınağı” dediler.
“Peki neden buradalar” çesitli yanıtlar geldi çocuklardan. Ben izah ettim.
“Burası terk edilmiş köpeklerin evi. Zamaninda sizler gibi çocuklar çok ısrar ettikleri icin anne babalar parayla satın almışlar. Sonrada çocuklar artık ilgilenmemeye başlayınca tıpkı bir kırık oyuncak gibi, sokağa terk edilmişler. Sakın sizler bu tür sorumsuz insanlar gibi davranmayın onlarında aynı sizler gibi duyguları var. Terk edilince üzülüyorlar, hasta oluyor, yemek yemiyorlar. Her gelen okul ziyaretlerinde barınaklari ziyaret edin sevin cok sevgiye ihtiyaçları var”

Çocuklar bilgileri dinledikten sonra daha farklı bakmaya, daha içten okşamaya başladılar. Kocaman umut igor’u, badi’yi her zamanki gibi maskotumuz havuç’u, Lusy’i doya doya sevdiler ….

Bu gezinin çocuklara çok da faydalı olduğuna eminim..

Bu ziyarettede digerlerinde de olduğu gibi çocukların büyük çoğunluğu evden tembihli gelmişler. “Sakın ellemeyin köpekleri ısırır” denmiş. O nedenle çocuklar, hem sevmek dokunmak istiyor, hem de ısırır diye korkuyorlardı. En çok sorular soru “ısırırlar mı ?” oldu. “Siz onlara zarar verecek davranışda bulunmazsanız ısırmazlar emin olun” dedim.. Onlarda köpekleri sevdiler. Okullar tatil olunca daha sık geleceklerine söz vererek okullarına döndüler.

Tavsiyem anne babalara, sevgi çocuklukta başlar. “Sakın elleme ısırrır” v.b korku dolu mesajlar vermeyin..

Bu tür mesajlar çocuğun içinde var olan hayvan sevgisinin açığa çıkmasına engel olabilir.
Lütfen Barınaklari ziyaret edin, çocukların hayvanlarla dokunarak iletişim kurmasına yardımcı olun.

Gönüllü Barınak Yöneticisi
Mimar Meral Olcay
30-03-2007

Meral Olcay

More in Meral Olcay

 • Önyargılı olmayın

  Sahiplenmelerde tercih genelde yavru olsun benimle büyüsün oluyor bence ÖNYARGI bu. İşte ispatı, sevginiz ve ilginizle yetişkin...

 • 5 veriyoruz 15 geliyor

  2017 ye veda ederken sahiplenen her patili dostumuza seviniyoruz. Fakat 5 veriyoruz 15 geliyor. Ne olacak bunun...

 • Yunus

  Dün sahil yolunda orta refüj de yaralı halde iken kurtardığımız Yunus kız ı bugün kliniğe gönderdik röntgenleri...

 • Hayvan Hakları ihlalleri

  Sevgili Dostlar; Son zamanlarda sayısı hızla artan hayvan hakları ihlalleri haberleri alıyoruz içimiz kan ağlıyor. 10 sene...

 • Coco

  Sahiplenmek için gelen ailelerin çoğunluğu ön yargılı. Nasıl mı? Kriterler belirlenmiş. Yavru olsun, ben büyüteyim eğiteyim, kg...

 • Örnek anne

  Patili dostlarımız ve çocuklar. Her iki grup da masum. Bu yaşadığımız evren , tüm canlılarla (İNSAN, HAYVAN, BİTKİ) birlikte...