Meral Olcay

Kocaoğlan

Kocaoğlan

Kocaoglan kangal barinagimiza 2002 senesinde getirildi geldigi zaman gercek hikayeler bölümümüze hikayesini yazmistim resimdeki iki kader arkadasida melek oldu umarim bizi yukarlardan bir yerlerden izliyorlardir..

İki Yaşlı Arkadaş

Yaşlı kangal sokağa atılmış. Şikayet üzerine sokaktan bulunup getirildi. Geldiginde ölü gibiydi. Çok iri bir köpek olduğundan insanlar korkmuş gitsin diye kafasına odunla vurmuşlar beyin sarsıntısı geçirmiş ve denge merkezi tahrip olmuş ayakta zor duruyor. Başı öne egik yalpayarak sarhoş gibi yürüyor çokta sinirli boğazına düşkün yemeğini kimseyle paylaşmıyor.

Diğeri yaşlı çoban köpeği. İhtiyar olduğu ve işe yaramadığı için sahibi tarafından barınağa terk edildi. İnsanlar yaşlanınca istenmeyen anne babaları onların rizası olmadan (isteyerek oraya gitmek isteyenlere sözüm yok) darülacezeye bırakırlar ya bu da öyle. Bir müddet sonra boynunda bir şişlik oluştu. Veteriner baktı ve tümör olduğu anlaşıldı. Ameliyat oldu. Tumor alındı şimdi gayet iyi nekahat döneminde. Belkide ömürlerinin kalan son zamanlarını 2 kader arkadaşı olarak bahçede miskin miskin güneslenerek bol bol yiyip içip yatarak geçiriyorlar..

05-06-2002

KOCAOĞLANIN ARDINDAN

Aradan gecen 5 sene icerisinde resimdeki diger kopecik 3 sene once melek oldu, kocaoglan kangal yasama istegi cok fazla oldugundan direndi.

Barinaga gelenler kocaoglani tanirlar dev cussesiyle yalpalaya yalpalaya yuruyen bir kopecik barinagimizin gonullusu yalcin beyin barinagimizi tanitan video klibinde alt yazida yazdigi gibi konserve mamaya bayilan dev ama cocuk ruhlu bir kangal damak tadi muthisti konserve mama sut ekmek renkli cubuklar hele biskuviye bayilirdi derdim ki yahu sen kangal misin sus kopegimisin her tur sosyete yemegine bayiliyorsun..

Bu kış iyice ağırlasti ölecek sandim bir gun ortada yoktu havada buz gibi bahceye ciktim aradim bulamadim en dis bahceye cikmis dusmus kalkamamis kar yagiyor islanmis usumus .tit tir titriyordu.

Kocaoglani aldik 6 kisi ancak tasiyabildik ambara, battaniyelere sardik sicak fonle kuruttuk bir yandan da icimden diyorum hey koca kangal sen hic hayatinda fonle kurutuldunmu hic altina pofuduk yastiklar serildimi ustune yun battaniyeler ortuldumu sanslisin arkadas bak sana nasil bakiyoruz senin hemcinslerin karda ayazda sogukta bekcilik yapiyor .

Birileri seni almis sivasin karli daglarindan getirmis sehrin gobegine bakmis artik ise yaramiyorsun atmis sokaga,sokak da aksaray orduevi önü vatan caddesi en yogun trafigin oldugu yer ..Nereden nereye.5 sene once barinagimiza kapagi atti paçayı kurtardı.

Gecen zaman icerisinde kocaoglan yasliydi dahada yaslandi jale anne her yaz karami alip catalcaya 6 ayligina giderken, kocaoglanla vedalasirdi belki seneye geldigimde goremem diye.

Kisin dondugunde korkarak sorardi bana kocaoglan yasiyormu gel bak derdim koca ambari ona tahsis ettim fistik gibi yasiyor .

Hatta bir ara benim bady ye bile aşık olmuştu benim ofise doğru yalpalayarak gelir kulubelerdeki köpekler hav hav bölgene git ambarına git diye ikaz ederlerdi o hiç dinlemez di.

Serde erkeklik var ya gelir benim ofisin önüne yatar bady nin çıkmasını beklerdi .Bir ayagı çukurda ama gözü başka işler peşindeydi yani anlayacagız hala kendini genç delikanli hissediyor aşık bile olabiliyordu.

Burak babanın ise efe 1. sevgilisi kocaoglanda 2. sevgilisiydi her geliste ona yasmama hazirlar yedirirdi hatta o kadar gonul bagi olusmustuki ambara yazin rahat etsinler diye 1 ay once klima alip taktirmisti ..

En son anus kisminda tumor cikti yasli oldugundan dokunulamadi diskisini yaparken zorlaniyordu o nedenle sut turu seyler yumusak gidalarla besliyorduk yemegini hic paylasmiyordu.

3 gun once baktim bir tuhaf kocaoglan ne oldu diye yanına gittimö başını okşadım tepki yok sadece halsiz bakiyor sut hazirladim sanki beni kirmamak icin icti yarisini anladim gidiyordu .

cuma gunu burak baba geldi kangala her zamanki gibi mama hazirlayacak dedim ki iyi degil sabaha cikmayabilir olsun dedi gene mamasini hazirladi ama kocaoglan yemedi basini yere koydu bakti dedim tamam usteleme rahat etsin zamani az kaldi dedim.

nitekim gece saat 10.30 gibi cocuklar aglayarak aradilar kangal öldü abla herkes bir tuhaf olmuştu çok emek verilmişti üzgündü herkes.

Bogazim dugumlendi sanki konuşamadım telefonda üstünü örtün sabaha kadar bekletin son kez göreyim dedim.
Sabah geldim son kez basını okşadım ……

Güle güle kocaoglan yolun açık olsun … sana çok eziyet ettiler ama son 5 seneni gecirdigin darulaceze yedikulede sana elimizden geldigi kadar iyi bakmaya yasatmaya çalıştık keske biraz daha kalsaydın bizimle seni çok özleyecegiz .

Gönüllü Barınak Yöneticisi
Meral Olcay
9 Haziran 2007

Meral Olcay

More in Meral Olcay

 • Önyargılı olmayın

  Sahiplenmelerde tercih genelde yavru olsun benimle büyüsün oluyor bence ÖNYARGI bu. İşte ispatı, sevginiz ve ilginizle yetişkin...

 • 5 veriyoruz 15 geliyor

  2017 ye veda ederken sahiplenen her patili dostumuza seviniyoruz. Fakat 5 veriyoruz 15 geliyor. Ne olacak bunun...

 • Yunus

  Dün sahil yolunda orta refüj de yaralı halde iken kurtardığımız Yunus kız ı bugün kliniğe gönderdik röntgenleri...

 • Hayvan Hakları ihlalleri

  Sevgili Dostlar; Son zamanlarda sayısı hızla artan hayvan hakları ihlalleri haberleri alıyoruz içimiz kan ağlıyor. 10 sene...

 • Coco

  Sahiplenmek için gelen ailelerin çoğunluğu ön yargılı. Nasıl mı? Kriterler belirlenmiş. Yavru olsun, ben büyüteyim eğiteyim, kg...

 • Örnek anne

  Patili dostlarımız ve çocuklar. Her iki grup da masum. Bu yaşadığımız evren , tüm canlılarla (İNSAN, HAYVAN, BİTKİ) birlikte...