Prof. Dr. Tamer Dodurka

Bakımevi Koşulları Ve Köpeklerin Rehabilitasyonları

Bakımevi Koşulları Ve Köpeklerin Rehabilitasyonları

Ülkemizde binlerce sahipsiz köpeğin barındırıldığı bakımevleri yapı, koşullar ve hayvanlara yapılan muameleler bakımından birbirine benzemezler.

Bazıları, köpeklerin hiçbir gereksinimi düşünülmeden, adeta bir ölüm kampı tarzında tasarlanmış ve hayvanların gözden ırak öldürülmeleri için biçilmiş bir kaftan olarak hizmet verirler.

Bazılarında -ne yazık ki, çok azında- ise köpeklerin, sadece karınları doyurulmaz, aynı zamanda onların mutlu olması ve psikolojik gereksinimlerinin karşılanabilmesi için de uğraş verilir.

Genellikle köpeklerin sadece fiziksel gereksinimleri göz önüne alınarak, bazen de köpek hakkında kulaktan duyma birkaç şeyin dışında hiçbir şey bilmeyen kişilerce inşa ettirilen bakımevlerinde köpeğin psikolojik gereksinimlerinin hesaba katılmış olmasını beklemek elbette hayaldir.

Hatta, bu sitenin okuyucularını tenzih ederim, ama bazıları “Köpeklerin karınları doydu da sıra psikolojilerine mi geldi?” diye düşünebilir.

Ev şartlarında bakılan sahipli köpekler bile, uyum sağlayabilmek için atalarından kalıtımla aktarılan bir çok davranışı değiştirmek ve son derece doğal ve hatta gerekli olan dürtülerine hakim olmak zorunda kalır.

Bu durum şüphesiz, köpeğin psikolojisini zorlar ve hatta strese yol açabilir.
Ancak köpek, o müthiş uyum yeteneği ile söz konusu durumu aşabilir; yeter ki, anlayışlı ve onun yaşamı için sadece karnının doyurulmasının yeterli olmadığını bilen bir sahibi olsun.
Ya bakımevlerindeki köpekler?

Çok farklı ortamlardan getirilmiş, farklı geçmiş ve deneyimlere sahip, farklı ırk ve yaştaki köpeklerin bir arada tutulduğu bu ortamlar köpek psikolojisine ne kadar uygun olabilir? Onların bu koşullara adapte olabilmesi ve bu güçlükleri aşabilmesi için yanında kim vardır?
Bir çok bakımevinin adının rehabilitasyon merkezi olduğunu biliyoruz.

Peki bu uygunsuz ortamlarda köpekler nasıl ve kimler tarafından rehabilite edilebilir? Bırakın rehabilite etmeyi, bakımevine getirilen köpeklerin çoğunun sağlam olan ruhsal sağlığı burada bozulur.

Hemen hemen hiçbir yerde rehabilitasyon amaçlı bir çalışma görmediğimiz gibi, bakımevi açmaktaki amacın da bu olmadığını, bu sitenin okuyucusu çok iyi bilir.

Uzun bir süredir alışmış olduğu ortamından ve güçlü sosyal ilişkiler kurup yaşam için destek aldığı ve güven içinde yaşadığı sürüsünden ayrılarak, kendisi için bilinmezliklerle dolu bir yere hapsedilen köpekte neyin rehabilite edileceğini anlamak mümkün değildir.
Rehabilitasyon gerçeğinin tek istisnası gönüllü hayvanseverlerdir; bu köpekler için gönüllülerin sunduğu sıcak sevgiden daha iyi bir rehabilitasyon yöntemi yoktur.

Prof. Dr. Tamer Dodurka
Veteriner İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı

Prof. Dr. Tamer Dodurka

More in Prof. Dr. Tamer Dodurka

 • biilimsel bilgiler ile pitbull gerçeği

  Bilimsel bilgilerle Pit Bull gercegi Son gunlerde biraz da ana akim, merkez medyanin etkisi ve abartici katkisiyla “Amerikan Pit Bull Terrier” (Pit Bull) haberleri medyada sikca yer aliyor. Saldiri, dehset, vahset… Isirilanlar da manken, sunucu gibi kisiler olunca ortalikta koparilan kiyameti tarif etmeye gerek yok. Bu kampanyavari bilgi eksikligi ile dolu...

 • Kuduzla Nasıl Mücadele Edilmez

  Kaynak: Birgün Gazetesi Dünyada, 80’den fazla ülkede salgın olarak kabul edilen kuduz hastalığı nedeniyle her yıl yaklaşık...

 • Kuduzla mücadele için koruyucu veteriner hekimlik hizmetleri yeterli mi?

  Ülkemizde ve dünyada kuduza bağlı insan ölümlerinin yüzde 99’u ne yazık ki kuduz köpeklerden kaynaklanmaktadır. O halde,...

 • Hayvanlarla Uğraşan Kimselerin Kuduz Hakkında Bilmesi Gerekenler

  » Isırılarak kuduz virüsünü alan bir köpek, hastalığı bulaştırmaya ne zaman başlar? Kuluçka süresi köpeklerde ne kadardır? -Hastalığın yayılmaya başlaması için, virüsün ısırık yarasından girmesi, burada çoğalması, beyne ilerlemesi, buradan da tükürük bezlerine ilerlemesi gerekir. Virüs “kanda” ya da “tükrük” dışındaki diğer vücut sıvılarında bulunmadığı için tek bulaşma yolu tükürükle olmaktadır. Virüs...

 • Amerikan Pit Bull Terrier gerçeği

  » Pit Bull Terrierlerin kökeni nedir? Doğada böyle bir köpek ırkı var mıydı? Yoksa bazılarının iddia ettiği gibi laboratuarda mı üretildiler? – Bazıları doğada böyle bir ırk olmadığını söylerler. Bu komik bir ifadedir. Doğada bırakın herhangi bir köpek ırkının olmasını, bir zamanlar köpek diye bir hayvan yoktu. Bütün köpekler ve dolayısıyla köpek...

 • Köpeklerde Yalnızlık Endişesi

  Gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz? Oldukça iri, güçlü ve cesur karakterli bir köpeğiniz var. Onunla övünüyorsunuz, çünkü bir tehlike karşısında sizi koruyacağına tam olarak eminsiniz. Hatta bir keresinde, sabah gezintisindeyken karşınıza aniden çıkan bir köpek sürüsüne tek başına saldırmak istemişti ve siz onu zor tutmuştunuz. Etrafınızdaki herkese, sizi korumak için, yaşamını tehlikeye atacak...