Köşe Yazarları

sesim rüzgara

sesim rüzgara

7Sesim Rüzgâra  “modern bir sürgün hikâyesi”

Geçen yaz bir kitap okumuştum, “ İstanbul’un Köpekleri” isimli kitabı  tarihçi Catherine Pinquet yazmıştı. Bir solukta okumuş okumakla kalmamış birçok dostuma hediye etmiştim. Kitabın yazarına e posta yollamıştım, sonrasında ahbap olduk ve halen yazışıyoruz.

Kitap ince ince işlenmiş bir dantele benziyordu. Öyle derinlemesine inceleme yapılmıştı ki biraz da kıskanmıştım. Bizim köpeklerimizi neden bir yabancı araştırıyor. Biz neden akıl edemedik diye hayıflandığımı çok net hatırlıyorum.

Günlüklerden, kartpostallardan, kitaplardan, ansiklopedilerden faydalanmış olan yazar bize bir sürü  de görsel şölen sunmuştu. Henüz okumayanlar için şiddetle tavsiye ediyorum. Tüm hayvan hakları savunucusu dostlarım unutmayalım ki geçmişte de aynı sorunlar vardı. Geçmişini bilmediğimiz bir soruna çözüm olamayız.

Bir sabah Catherine Pinquet’den bir e posta aldım. 27 Ocak 2010 da Pera Müzesi’nde şahane bir gösterim var lütfen orada ol diye. Çok da araştıramadan düştüm yollara. Kar yağıyor, ben İstanbul’un bir ucundayım, Müze neredeyse diğer ucunda. Ancak izlediklerimden sonra gittiğime hiç de pişman olmadım.

Sanırım yaklaşık yaşlarda olduğumuz sosyolog Emre Sarıkuş’un hem yazdığı hem de yönettiği belgeselini büyük bir keyifle izledim.

Biz Emre ile karar verdik Sokak hayvanlarımız için teşekkür edebilmek adına Catherin Pinquet’ye filmlerimizi göndereceğiz.

Sesim Rüzgâra “ modern bir sürgün hikâyesi “

Çok başarılı bir iş çıkarmış Emre Sarıkuş. Tüm kalbimle tebrik ediyorum onu bir kez daha. En kısa sürede hepimiz izlemeliyiz. Gazetelerde, televizyonlarda yerini almalı bu yapıt. Çok emek verilmiş, Türkiye’nin en iyi sesleri, ses olmuş yüz yıldır sahipsiz dostlarımıza.

Ekinin Hayırsız Ada’sı  şimdinin ormanı… demiştik ya “ Sokak Hayvanları bu filmi 100 yıldır izlemekte. Şimdi sıra bizde”

İzlerken de benim gözümün bebeği “EZBER” in sanki ilk bölümü gibi düşündüm. Cumhuriyet öncesini Emre Sarıkuş özetlemiş, günümüz için ise ben elimden geleni yapmaya çalıştım.

Ne mutlu ki, sahipsiz dostlarımız artık filmleri, belgeselleri, kitapları, şarkıları, gazetelerde köşeleri, radyolarda programları, az işlese de kanunları, gönüllüleri var. Doğru yoldayız sevgili arkadaşlar. Yavaş da olsa doğru yoldayız.

Tolga ÖZTORUN

Filmin künyesi:

Sesim Rüzgâra “modern bir sürgün hikâyesi” 
Yazan -Yöneten: Emre Sarıkuş 
Seslendirenler: Altan Erkekli, Altan Gördüm, Engin Alkan,

Hakkı Ergök ve Sungun Babacan 
Müzik: Erdal Güney 
Kamera : Adem Erkoçak 
Kurgu: Enes Korkmaz, Erkan Tosun, Gamze Öğüt  
Video Renk Düzenleme: Enes Korkmaz 
Ses Miksaj: Ümit Satır 
Türkiye, 2010, 37’ 

Köşe Yazarları

More in Köşe Yazarları

 • Önyargılı olmayın

  Sahiplenmelerde tercih genelde yavru olsun benimle büyüsün oluyor bence ÖNYARGI bu. İşte ispatı, sevginiz ve ilginizle yetişkin...

 • 5 veriyoruz 15 geliyor

  2017 ye veda ederken sahiplenen her patili dostumuza seviniyoruz. Fakat 5 veriyoruz 15 geliyor. Ne olacak bunun...

 • Yunus

  Dün sahil yolunda orta refüj de yaralı halde iken kurtardığımız Yunus kız ı bugün kliniğe gönderdik röntgenleri...

 • Hayvan Hakları ihlalleri

  Sevgili Dostlar; Son zamanlarda sayısı hızla artan hayvan hakları ihlalleri haberleri alıyoruz içimiz kan ağlıyor. 10 sene...

 • Coco

  Sahiplenmek için gelen ailelerin çoğunluğu ön yargılı. Nasıl mı? Kriterler belirlenmiş. Yavru olsun, ben büyüteyim eğiteyim, kg...

 • Örnek anne

  Patili dostlarımız ve çocuklar. Her iki grup da masum. Bu yaşadığımız evren , tüm canlılarla (İNSAN, HAYVAN, BİTKİ) birlikte...