Ünlülerle Sohbet

Çiçek Dilligil

Çiçek Dilligil

Bu ayki konuğumuz sayın Çiçek Dilligil, Tolga Öztorun arkadaşımızın sorduğu soruları cevapladı

Bu ayki konuğumuz sayın Çiçek Dilligil

>> Çiçek Dilligil kimdir ?

Sanatçı bir aileden tiyatronun içinde doğup geleneği bozmadan bunu sürdüren bir oyuncu ve bir annedir. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuar’ı mezunu olup tiyatro, sinema, seslendirme, sunuculuk, televizyon dizileri ve son iki senedir tiyatro hocalığı yapmaktadır.

>>Önceki projelerinizden ve gelecektekı projelerinizden bahsedermisiniz. Benim halen ne zaman adınızı duysam aklıma ‘ estapitipiti ‘ geliyor :) bir rol nasılda takılıp kalıyor bazen insanların üzerine değil mi ?

6 yaşındaki ilk büyük projemle hatırlanıyor olmak çok keyifli teşekkür ederim :). Sizin de bildiğiniz gibi 6 yaşından bu zamana kadar yaklaşık 60 tiyatro oyunu, 20 kadar TV dizisi, 2 sinema filmi, 3 reklam filmi, yüzlerce seslendirme, tiyatro yöneticiliği, dergicilik yaptım. Önümüzdeki günlerde hocalık yoğun olarak devam edecek. Henüz netleşmemiş bir – iki TV projesi üzerinde de görüşmelerim sürüyor.

>> Siz ve Bora Bey’in ev icinde beslenen evcil hayvanlara karşı bakış açısını öğrenmek istiyorum. Yani Ardahan evde hayvanlar ile büyüyen şanslı kesimden mi ?

Her ikimizin de evlenmeden önce evlerimizde beslediğimiz birçok hayvanımız vardı. Doğal olarak bu evlenince de sürdü. Ardahan 3 yaşına gelene kadar zor dayandık ve hemen 2 adet dünya güzeli kedi aldık. Biri birkaç kez evden kaçıp sonuncusunda geri gelmedi, diğeri ise hastalandı ve epeyce uğraşmamıza rağmen kurtaramadık. Şu sıralar evimizde sokaktan kurtarılmış ve çok iyi bakılmakta olan bir tekir kedimiz var. Zaten ne Ardahan ne de biz evimizde kedi olmadan bundan sonra zor yaşarız diye düşünüyorum. Ardahan da hayvanlara karşı çok duyarlı olduğu için çevremizdeki yavru kedilerin hepsini evimize alamasak da kendi ortamlarında beslemeye, yardımcı olmaya çalışıyoruz.

>>Yaptığım ufak bir casusluk çalışmasında sizin ayrılmaz bir parçanız olan örgüleri duydum :) Biz her sene gönüllü anneler ile minik bebeklerimize elbise örme kampanyası yapıyoruz. Kimbilir bu sene bir kaç bebek Çiçek Anne imzalı elbiseler ile kışı geçirirler.

İstihbarat doğrudur. Büyük bir keyifle, haberim olsun yeter.

>> Yedikule Hayvan Barınağı ile nasıl tanıştınız ? Daha önce barınağımızı ziyaret ettiniz mi ?

En yakın dostum ve bir hayvansever olan Sevinç Erbulak sayesinde haberdarım. Henüz ziyaret fırsatı bulamadım ama en kısa zamanda gelmek istiyorum.

>> Evsiz hayvanlar için sizce neler yapılmalı ? ve siz neler yapıyorsunuz ?

Öncelikle sadece belediyelerin değil, devletin desteği ile de daha modern, bakımlı barınaklar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Küçüklükten başlayarak hayvan sevgisi ile birlikte, bu konuda çocukların iyi eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. “aman yavrum ısırır”, “aman yavrum tırmalar” türünden annelere de çok fena bozuluyorum. Elimden geldiğince sokak hayvanlarını beslemeğe, bir sıkıntıları varsa da, en azından veterinerimi haberdar ederek çözmeye gayret ediyorum.

>> Daha önce www.yedikulehayvanbarıiagi.com web sayfamızı ziyaret ettiniz mi ? Sayfamız ile ilgili önerılerınız nelerdir ? ve [email protected] e mail grubumuzu duydun mu ? Mail grubumuza üye misiniz?

Oldukça zengin bir site, sıkı takipçinizim. Bu arada mail grubuna da üye olacağım en kısa zamanda.

>> Türkiye geneline bakarsak insan ve hayvan yaşantısını değerlendirmenizi rica ederim. Sokaklarda yaşayan sahipsiz dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için okurlarımıza neler önerirsiniz.

Değerlendirilemeyecek kadar büyük bir uçurum var maalesef. Bundan 7 ay önce bir hayvanımız yaşamını yitirdiğinde biz gözyaşı dökerken çevremizdeki insanların yüzde sekseni buna bir anlam veremiyordu. Bunu genelleyecek olursak, pekçok insana göre hayvanların yaşama hakkı o kadar da değerli değil galiba. Önerilerime gelince; barınaklarla sıkı ilişki içerisinde olmak gerektiğini düşünüyorum. Ticari bakan değil hayvanlara sevgiyle bakan veterinerlerle çalışmak gerekir. Apartman önünde, bahçesinde yavrulayan hayvanları oralardan kovalamadan önce o hayvanların barınabilecekleri yerleri bulup, ondan sonra yerlerini değiştirebiliriz mesela. Kendi hayvanımız varsa 1 kutu fazla mama, yoksa gene de 1 kutu mama alıp, hayvanları çöpten yiyecek arama mahkumiyetinden kurtarabiliriz. Bunun gibi ufak tefek pek çok şey yapılabilir.

>> Kürk giyilmesi ve ticareti ile ilgili neler düşünüyorsun ? Kürk içeren tekstil ürünleri kullanıyormusunuz ?

Hayatımda kullanmadım. Bu kadar hayvan sever olduğuma göre kesinlikle karşıyım. Isınmak veya şık olmak için pek çok çözüm mevcut.

Çiçek Hanım Barınağımızdaki 2000 minik dostumuz adına size çok teşekkür ederiz. Size , Bora Bey’e ve Arda’ya kalpten sevgiler sunarız.

Yanımızda olduğunuzu bilmek çok güzeldi. En kisa sürede barınağımızda görüşmek dileği ile…
Konuğumuz: Çiçek Dilligil
Muhabirimiz: Tolga Öztorun

01/10/2006

Ünlülerle Sohbet

More in Ünlülerle Sohbet

 • Vatan Şaşmaz

  Yedikule ailesi olarak ,2007 senesinde ziyaretimize gelen, hayvansever dostumuz sevgili Vatan Şaşmaz’a allahtan rahmet acılı ailesine sabır...

 • Kafesler Boşalsın Tom Regan

  Sevgili Yedikule Ailesi ; Biliyorsunuz ” Ünlüler ile sohbet ” köşemizi yaklaşık 4 senedir keyifle hazırlıyorum, ancak...

 • Ross Ariffin… bir müzisyen…

  Sevgili Yedikule Hayvan Barınağı Dostları , 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü sebebi ile sizlere çok uzaktan...

 • Ünlüler ile Hoşsohbet : Cemal Gülaş

  Sevgili Yedikule Dostları , Bu ay ” Ünlüler ile Hoş sohbet ” köşemizin konuğu Türkiye’nin en alternatif...

 • Çağla Şıkel

  Sevgili Yedikule dostları , Bu ay “ Ünlüler ile Hoş sohbet “ köşemizin konuğu eğlenceli Türkiye’nin en...

 • Levent Üzümcü

  Sevgili Yedikule dostları , Bu ay “Ünlüler ile Hoş sohbet ” köşemizin konuğu eğlenceli bir adam …...