Ünlülerle Sohbet

Melih Ekener

Melih Ekener

Sevgili Yedikule Dostları,
Gönüllü muhabirimiz Tolga Öztorun bu ay sizler için, Abuzer karakteri ile tanıdığımız, ünlü sanatçı, Melih Ekener ile sohbet etti.

Bu ayki konuğumuz sayın Melih Ekener

>> Melih Ekener kimdir?

Önce, Orhan Veli’nin dediği gibi, insandır. Ya da insan olmaya çalışan biridir en azından. Sonra da oyuncu olmaya çalışan biridir.Gerçi 25 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen bu işte öğrenecek çok şey olduğunun bilincinde ve çalışmasındadır. Ardından da iyi bir aile reisi ve iyi bir baba olmak için çırpınmaktadır.

>> Sizi taktim ederken insanlar Melih Ekener yani nam-ı diğer Abuzer diyolar. Abuzer Melih’ten daha ön planda. Bu sizi sıkıyor mu ? Nasıl bir duygu ?

Abuzer beni hiç bir zaman sıkmadı.Hayatımda beni en eğlendiren kişidir.Kişi diyorum çünkü bu karakter bende kişilik bölünmesi yarattı.Bir bedende iki ayrı insan olarak yaşıyoruz. Yolda bile Abuzer diye seslendiklerinde dönüp bakıyorum. İyice kimliğe yerleşti galiba.Ama Melih Ekener olarak başka karakterleri de canlandırıp başarılı olabiliyorum sanırım.Örnek Hababam sınıfları ve maskeli beşler.

>> Neden “Abuzer” peki? Yani Ahmet , Hasan veya Tolga değilde neden Abuzer ?

İnan bunu ben de bilmiyorum. Karakter ilk ortaya çıktığında o ismi aldı. Ama bu ismi kim verdi nasıl oldu hatırlayamıyorum gerçekten.

>> Abuzer nasıl doğdu ? Nasıl bir projeydi ?

Bir proje değildi Abuzer.Önceleri aile arasında eğlenmek için yaptığım bir karakterdi.Bizim eve gelenler hep Abuzer’I sorar onunla sohbet ederlerdi.Amacım medyaya taşımak değildi. Daha sonraları bir radyonun teklifi ile seyirci ve dinleyici karşısına çıktı.Şimdilerde sadece radyo yapıyor.Rtük izin verirse başka bir tarafa da bulaşmak amacında değilJ

>> Abuzer’i çocuklar çok seviyor. Biz hayvanseverlerin en çok istediği şey yeni nesilleri bilinçlendirmek. Yakında çocuklar ile ilgili bir proje var mı ? Hayvan sevgisi yetişme döneminde aşılanmalı.

Abuzer de çocuk karakterli olduğu için onlarla iyi kaynaşıyor. Dediğiniz gibi yeni nesiller erken zamanda bilinçlendirilmeli.Ama Abuzer de çocuk karakterli olduğu için sanırım once onun bilinçlenmesi gerekiyor.Gerçi hayvan sevgisi konusunda radyoda elimden geleni yaptığıma inanıyorum. Bir gün sizlerde benim konuğum olursanız radyoya, hem Abuzer e hem dinleyicilere bunu daha rahat anlatırız umarımJ

>> Peki ya sizin yetişme döneminde hayvanlar ile ilişkiniz nasıldı ?

Çocukluğumda haylaz bir kopek tarafından kovalandığım için,hayvanlarla aramı düzeltmek uzun seneler aldı.İlk köpeğim cin can ile tanıştıktan sonra da aramızda kopmayacak bağlar oluştu.O bana tüm hayvanları sevdirdi. Hatta soğuk kanlı hayvanları bile sevmeye başladım

>> Yakın zamanda çok sevdiğiniz köpeğinizin öldüğünü biliyorum ben. Keşke bu konuda elimden birşey gelse. Bize biraz dostunuzdan bahsedermisiniz ?

Demin dediğim gibi; o bana tüm hayvanları sevdirdi.Çocuğum olmadan once çocuğum gibiydi.Her yere beraber giderdik.Beraber aynı yatakta yatardık. Kaybedince uzun sure kendime gelemedim.Hatta hala evime bir hayvan alamıyorum.

>> Barınağımızı hiç ziyaret ettiniz mi ?

Etmedim. Onlarla göz göze gelmeye hazır değilim sanırım.

>> Belkide yeni dostunuz şu anda barınağımızda sizi bekliyordur. Yeni bir dost almak isterseniz kapımız size her zaman açık.

Çok teşekkür ederim.Şu an oğlum çok küçük.Bir kaç sene içinde size uğrayacağımı tahmin edersinizJ Şimdilik oğluma da hayvan sevgisini aşılamaya çalışıyorum.

>> Kürk ticareti hakkında ne düşünyorsunuz ? Günlük yaşantınızda kürkiçeren tekstil ürünleri kullanıyormusunuz ?

Tarihe baktığınızda insanlar soğuktan korunmak için kürklere ve derilere sarınmışlar.Ama teknoloji çağında artık kendi konforumuz için bir canlıyı öldürmemiz gerekmiyor. Bunu yapanları da şiddetle kınıyor çağ dışı görüyorum. Beni tanıdıkları için böyle bir teklifle yanıma yaklaşamazlar.

>> Evsiz hayvanlar için sizce neler yapılmalı? Sokak hayvanları için bizler neler yapabiliriz ?

Bu konuda belediyelere büyük iş düşüyor. Sokak hayvanlarını belirlemeli, kısırlaştırmalı, çoğalmalarını engellemeli. Bizler ise etrafımızda gördüğümüz sahipsiz hayvanları mutlaka belediyelere bildirmeliyiz.

Barınağımızdaki 2000 minik dostumuz adına size çok teşekkür ederiz. Yanımızda olduğunuzu bilmek çok güzeldi. En kisa sürede barınağımızda yeniden görüşmek dileği ile…

Konuğumuz: Melih Ekener
Muhabirimiz: Tolga Öztorun

20/01/2007

Ünlülerle Sohbet

More in Ünlülerle Sohbet

 • Vatan Şaşmaz

  Yedikule ailesi olarak ,2007 senesinde ziyaretimize gelen, hayvansever dostumuz sevgili Vatan Şaşmaz’a allahtan rahmet acılı ailesine sabır...

 • Kafesler Boşalsın Tom Regan

  Sevgili Yedikule Ailesi ; Biliyorsunuz ” Ünlüler ile sohbet ” köşemizi yaklaşık 4 senedir keyifle hazırlıyorum, ancak...

 • Ross Ariffin… bir müzisyen…

  Sevgili Yedikule Hayvan Barınağı Dostları , 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü sebebi ile sizlere çok uzaktan...

 • Ünlüler ile Hoşsohbet : Cemal Gülaş

  Sevgili Yedikule Dostları , Bu ay ” Ünlüler ile Hoş sohbet ” köşemizin konuğu Türkiye’nin en alternatif...

 • Çağla Şıkel

  Sevgili Yedikule dostları , Bu ay “ Ünlüler ile Hoş sohbet “ köşemizin konuğu eğlenceli Türkiye’nin en...

 • Levent Üzümcü

  Sevgili Yedikule dostları , Bu ay “Ünlüler ile Hoş sohbet ” köşemizin konuğu eğlenceli bir adam …...